Duben 2012

Karel Čapek - R.U.R.

10. dubna 2012 v 20:20 | Claire |  Knihy v mých myšlenkách
1. Knihu jsem si vybrala především proto, že ji máme na seznamu četby k maturitě, ale kdyby to byl jedinný důvod, tak jsem se k ní ještě nedostala. Prostě mi ji mnoho lidí doporučovala a pan Čapek to je prostě klasika, kterou by nikdo vynechat neměl :)
2. úchvatně robotické
3. strhující
4. Začala bych tím, kým bych být nechtěla a to je jakákoliv postava robota, jehož práva nejsou naprosto žádná či robota, který cítí avšak se nemůže množit. A nejspíše bych se asi se slečnou či paní Helenou, se kterou bych pravděpodobně měla stejné myšlenky a pocity - avšak jisté to není :)
5. Kniha v níž poprvé bylo použito slovo robot! Takže je jasné, že celý tento nápad je prostě úžasný a dost promyšlený, a že tobyl Pan spisovatel, který byl velice inteligentní s hlavou plnou nápadů a fantazie. Každý by to měl objevit sám :)
6. za jeidné negativum považuji Konec - né že by nebyl uzavřený. To byl, ale né uplně. Asi ano - měla by takto končit každá kniha - trošku otevřeně, ať si každý domyslí, to co je celkem i zřejmé a taky překvapivě, tak jak to mnoho lidí nebude čekat. (stejně mě to v době čtení mrzelo :D )

Osobní hodnocení - výborná kniha, Karla Čapka jsem si oblíbila a hned přečetla 3 z jeho her (které později také dodám), každý sporávný čech, by si jej měl přečíst (alespoň něco od něj :)

Bertolt Brecht - Strach a bída Třetí říše

9. dubna 2012 v 11:30 | Claire |  Knihy v mých myšlenkách
1. Kniha je další z těchm které se nám objevili na seznamu k maturitě, takže tímto způsobem jsem se o ní dozvěděla, ale po tom coo jsem se dozvěděla, že to popisuje různé příběhy z tohoto období a je to zpracováno do divadlní hry, byla jsem zvědavá jaký je výsledek práce autora :)
2. Strach a bída
3.Znechucení se( ta doba, cleje ten režim a tak, takovej ošklivej odpor)
4. Nechtěla bych se ztotožnit ani s jednou postavou, protože všechny postavy žili ve špatné zlé době, kdy se jeden bál druhého (i manžela) a proto bych se nerada vyskytla v této době a navíc řešila takovéto problémy, když je člověk musí řešit sám, protože za nikým nemůže ze strachu jít
5. příběhů bylo celkem 24, takže vyšvihnu jen jednu myšlenku díla a t,o je celý ten motiv. To, že autor sám žil v Německu a pak odešel pryč a posbírat takovéto příběhy a dát je do hry.. prostě se mi celá tato kniha velice líbila :)
6. Negativem pro mne nebylo nic. Možná to než jsem přišla na to, že každá scéna je uplně jiný příběh, takže jsem zpočátku hledala společné body jednotlivých příběhů, ale aspoň jsem si uvědomovala i jiné souvislosti :)

Osobní hodnocení - Neuvěřitelná kniha se silnými motivy. V této knize najdete i příběh z rodiny, která seděla u stolu a rodiče se dohadovali o tom, jak je dnešní doba špatná a kluk odešel z domu a rodiče se okamžitě začali bát, že je syn jde udat a takové.. prostě by si to měl přečíst každý, koho toto téma alespoň trošku zajímá :)

Svoboda slova

7. dubna 2012 v 10:58 | Claire |  Téma Týdne
Svoboda slova zmanená neomezené vyjadřování se a bez cenzury, které je úzce spjato i s tím jak danou věc přijmeme. Například takové drby. Někdo může věc říct, tak jak opravdu byla, ale většin a lidí si tuto věc trošku přibarvý a pak k tomu dodá vlastní názor, jak mu to přišlo, přičemž i tento názor je přibarvený, ať daná informace má ten správný ráz. A tohle bych nenazývala uplně svobodou slova, ale spíše svobodou pomlouvání. Každý si může říci co chce proti druhému, aniž by o tom dotyčná osoba vůbec věděla. A známe všichni řetězce pomlouvání, jak se z jedné informace stane nechutná aférka, ke které ani nedošlo nebo došlo, ale nikdo by o tom nevěděl, dokud by si lidé nevymýšleli.
A od toho tu máme i zprávy že? Přečteme si nadpis a kolikrát nás napadne i něco horšího něž je (tedy byla) realita.
Musím uznat, že svoboda slova je velice dobrá věc, ale lidé by měli vidět rozdíl mezi tímto a co už je za hranicí, jelikož to nikdo nevidí a říká si co chce. Kolik z nás si vybaví situaci ze školy, kdy byl nějaký spolužák opravdu drzí a pak se hájil obratem "Ale já mám právo na to vyjádřit svůj osobní názor!" Vyjádřit svůj názor, není útočení. Asi by si tito lidé měli uvědomit, že sdělování nedostatků a problémů, by měli přizpůsobit nějaké slušné laťce, jinak jejich názor stejně nikdo nepřijme.
Myslím, že každý, kdo to má v hlavě trošku uspořádáné ví, jak se chovat a jak sdělit svůj názor takovou formou, ať není útočná a neuškodí ani jedné straně.

Takový oxymorón

5. dubna 2012 v 23:08 | Claire |  Řeči kolem
Pro neznalé, takovýchto kravin jako je v nadpisu napsaný oxymorón, tu mám vysvětlení. Né že by bylo zrovna nutné toto slovo znát - spíše bude všem, kteří nebudou vyučovat literaturu naprosto k ničemu, ale aspoň pochopí to, co se budu snažit sdělit.
Oxymorón = protimluv

Pořád si říkám, jak se blogu budu více věnovat, protože mne to baví a tak, ale prostě nějak mi to nejde a nevím proč, ale tak snad se mi to bude nějak dařit - vžyť jsem tu nebyla zase měsíc. A to jsem si říkala, že to je originální název pro stránky. Ale přesně ten je ten zmoňovaný oxymorón. Přád říkám a říkam a skutek utek. Možná proto jsem takto tento blog pojmenovala, abych sama sebe naučila nějakým pravidlům, ke kterým jsem snad nikdy vedená nebyla a nyní bych to chtěla změnit. ale jak to půjde uvidím.

Jinak co se týče Ťuňtíka - má se skvěle. Alespoň já si to myslím :) takovej rozkošnej :) někdy dám třeba fotku.

A bylo mi řečeno, že se tu o lidech, přímo tedy o blízkých lidech vůbec nezmiňuji a to je další věc, kterou bych možná mohla změnit. Začít říkat o sobě více věcí, než jen to co se mne zrovna napadne a nepovažuji to za uplně osobní :) Horší je že nevím jak na, aby to nevypadalo zase uplně blbě :D Tak to příště nějak zkusím :)

Letim chrupat :)